Zpět
14.06.2024

Premiéra Le Grand Macabre již brzy na scéně Státní opery!

Bude uvedena 14. června ve Státní opeře v Praze

V rámci festivalu Opera Nova 2024 bude 14. června na scéně Stání opery Praha uvedena česká premiéra světového díla György Ligetiho Le Grand Macabre. Toto dílo je považováno za jeden z milníků operní tvorby 20. století. Dirigentské taktovky se ujme umělecký garant festivalu Opera Nova Jiří Rožeň. 

V české premiéře uvádíme dílo předního reprezentanta hudební avantgardy 20. století, maďarsko-rakouského skladatele György Ligetiho. Le Grand Macabre je jeho jedinou operou, která však rozhodně stojí za pozornost a v mnohém se naprosto vymyká běžným očekáváním spojeným s návštěvou operního představení. Ligeti se volně inspiroval hrou belgického dramatika Michela de Ghelderode La balade du grand macabre, u nás známou jako Balada o Velkém kostlivci, a svou verzi nazval provokativně „anti-antioperou“.

Share
Francouzský institut a Festival Opera Nova uvádějí speciální večer věnovaný György Ligetimu se dvěma dokumentárními filmy
10.06.2024

Pocta Gyögy Ligetimu | Kino 35, Francouzský institut

Přijďte dnes večer do kina na Ligetiho!

První doprovodná akce festivalu Opera Nova 2024!
29.05.2024

Vážný zájem ve Státní opeře

17:00
13.05.2024

Národní. Udržitelné?

Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes, moderuje diskusi na téma dlouhodobého udržitelného rozvoje Národního divadla. Udržitelnost není jen slogan → má reálný vliv na tvorbu inscenací, běžný provoz i správu všech budov.